علت سفر‌های پی در پی بن‌علوی به تهران چیست؟

Posted by َAmin
دسته بندی

العرب چاپ لندن نوشت: ایران و پادشاهی عمان، سفر یوسف به علوی به تهران را تحت این عنوان معرفی کرده اند:«بررسی روابط دو جانبه و شرایط منطقه؛ بویژه امنیت دریانوردی در تنگه هرمز».

در ادامه این مطلب آمده است: تحلیلگران مسائل خاورمیانه، این سفر را بخشی از یک طرح عمیق تر می دانند که به فعالیت گسترده مسقط در جریان پرونده اختلافات بین ایران و آمریکا که اخیرا و به دنبال ترور سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد، تنش زیادی بر آن حاکم است، مربوط می شود.

تحلیلگران به این مساله مهم استناد می کنند که سفر اخیر بن علوی به تهران، دومین سفر در طول یک هفته و سومین سفر در مدتی کمتر از یک ماه بوده است. به نظر می رسد علت حضور بن علوی در تهران، انتقال سریع پیامهایی برای مسئولان ایرانی و انتقال پاسخ آنها برای یک طرف یا طرفهای غربی است. این امر، در راستای نقشی است که همواره عمان بین تهران و دشمنان بین المللی آن، در جریان پرونده های پیچیده، ایفا می کند.

سفر وزیر خارجه عمان به ایران و دیدار او با ظریف، پس از استقبال مسقط از دیوید شینکر، معاون وزیر خارجه آمریکا صورت گرفت و تحلیلگران بعید نمی دانند که محتوای پیامهای منقول به ایران، از طریق کانال عمانی، دعوت آن به مذاکره بدون قید و شرط باشد.

بعید می دانیم مساله طرح ایران برای امنیت کشتیرانی هرمز، نیازمند این حجم از گفتگوها بین مسئولان ایرانی و عمانی باشد. آنچه پادشاهی عمان را شایسته انتقال پیامهای سرّی بین ایران و ایالات متحده می کند، آن است که مسقط مورد اعتماد دو طرف درگیر است و هر دو کشور ایران و آمریکا، روابط خوبی با عمانی ها دارند.

پاسخی بگذارید